Stav a nabídka kosti v okolí plánovaného zavedení dentálního implantátu, tolik nezbytná pro zajištění jeho primární i sekundární stability, nemusí být vždy dostatečná po stránce kvality a objemu. Tyto nedostatky pomáhá řešit použití náhradních kostních materiálů společně s moderními augmentačními technikami. V následujícím sdělení naleznete základní informace o náhradních kostních materiálech dostupných na našem dentálním trhu, jejichž přehled dále navazuje.
Hlavním důvodem augmentací v dentální implantologii je potřeba vyplnění defektů, jejich reosifikace, případně zajištění potřebného objemu a kontury kosti pro zavedení implantátu. Doplnění kostní hmoty či náhradního kostního materiálu v rámci řízené kostní regenerace (GBR – Guided Bone Regeneration) se však používá i z jiných důvodů, např. u kostních defektů po extrakcích či terapii nádorového onemocnění, prevenci atrofie alveolu nebo ošetření parodontálních defektů. Základní princip všech augmentačních technik je však shodný. Tedy doplnit nebo umožnit znovuvytvoření kostní hmoty tam, kde je to v rámci zvolené terapie nebo plánovaného zákroku nezbytné. Převážně v případě defektů většího rozsahu se k augmentaci používá dodatečného kostního materiálu (např. autogenní kosti) nebo náhradního kostního materiálu v partikulární nebo bločkové formě. Tento materiál zde v podstatě plní funkci potřebného stavebního materiálu. U defektů menšího rozsahu nebo v případě doplnění použitých kostních bločků dalším materiálem pro modelaci potřebných kostních kontur se používají především náhradních kostní materiály, v případě technik GBR plnících funkci lešení pro nově vrůstající kostní buňky.
Náhradní kostní materiály lze kategorizovat podle původu jejich materiálu následujícím způsobem:
- Autologní materiály – využití vlastního kostního materiálu příjemce
- Homologní materiály – původ od jiného jedince stejného species
- Xenogenní (heterologní) materiály – materiály pocházející ze zdroje jiného species
- Syntetické materiály – synteticky vyrobené materiály různého složení
V přehledu náhradních kostních materiálů, který navazuje na toto sdělení, naleznete několik z uživatelského hlediska důležitých vlastností a parametrů těchto produktů. Prvními jsou informace o původu a složení materiálu. Následuje informace o dodávané formě materiálu, kde se dozvíte, zda je daný produkt dostupný např. ve formě granulátu, kostních bločků, klínů, pasty ve stříkačce apod. Dalším údajem je informace o tom, zda je daný náhradní kostní materiál vstřebatelný nebo nevstřebatelný, doplněná u vstřebatelných materiálů ještě o časový údaj doby resorpce. Posledním prezentovaným údajem je informace o formě balení.
Libor Kokšal